Quantcast
Channel: Obrazovana | Aska
Viewing all 1871 articles
Browse latest View live

Pomažemo vam da prikupite svu dokumentaciju za otvaranje trudničkog bolovanja

$
0
0

Mnogo je žena koje, kada zatrudne, ne znaju koja prava imaju kao dame u blagoslovenom stanju. Najveći problem jesu: koja je sva potrebna dokumentacija kako bi otišli na bolovanje, kao i kome da se obrate za istu.

Mi smo razgovarali sa Jasminom D. Đokić, advokatom i medijatorom, koja nam je objasnila kada može da se otvori trudničko bolovanje, koje papire moramo da imamo i kod koga da ih tražimo.

Jasmina D. Đokić

Jasmina Đokić, Foto: Vladimir Tatarević

Pa da objasnimo: Trudničko bolovanje  je bolovanje koje trudna žena otvara u periodu trudnoće, dok ne ispuni zakonom propisan uslov za otvaranje obaveznog porodiljskog bolovanja.

Koliko ono po zakonu traje i u kom trenutku može da se otvori? 

– Trudničko bolovanje možete da otvorite odmah na početku trudnoće, ako ginekolog ustanovi da vam je neophodno mirovanje. Prvih 30 dana bolovanja može da vam otvori vaš ginekolog. Za sve preko tog roka, mora ginekolog da vas uputi na lekarsku komisiju sa mišljenjem zbog čega bi trebalo da vam se odobri dalje bolovanje. Trudničko bolovanje traje do otvaranja porodiljskog bolovanja – kaže Jasmina.

Ona je navela i koji su sve papiri potrebni da bi se otvorilo trudničko bolovanje:

• overena zdravstvena knjižica (Jasmina skreće pažnju da se pre obraćanja ginekologu proveri da li su uplaćivani doprinosi za zdravstveno osiguranje od strane poslodavca i da li su oni proknjiženi, kako se na samom šalteru u zdravstvenoj ustanovi ne bi dešavale neprijatne situacije koje iz iskustva uznemirujuće deluju na trudnice. Proveru može da vam izvrši administrativni radnik zadužen za te poslove u firmi, računovođa ili to da učinite sami u vašoj poreskoj upravi ukoliko ste samozaposleni, odnosno preduzetnica)

• karton za održavanje trudnoće (otvoriće vam ga ginekolog ukoliko proceni da je neophodno bolovanje)

• hranarinska lista (otvoriće vam je komisija ako odobri bolovanje, koju treba da odnesete u svoje preduzeće)

Dokumentaciju treba da odnesete u svoje preduzeće, a osoba zadužena za administrativne poslove će obaviti ostatak posla oko otvaranja bolovanja.

Ovaj tekst nastao je kao podrška svim trudnicama. Udruženje žena “Naša Aska” zajedno sa pevačicom Milicom Nikolić Lavom učestvuje u kampanji za trudnice i bebe, kako bismo podigli svest o pravima trudnica i budućih mama.

Njena nova pesma “Sada me ljubi” ima za cilj podršku trudnicama i svim budućim mamama kroz pravilno i dostupno informisanje. To je jedna u nizu aktivnosti koje Udruženje žena “Naša Aska” organizuje kako bi podiglo svest u društvu o trudnicama i budućim mamama. Stručne savete za trudnice daju nam ginekolog Mima Fazlagić i advokat Jasmina Djokić.

 


Od hobija do unosnog biznisa: Strast za putovanjima je Ani donela uspešnu karijeru

$
0
0

Ana Petrović je ostvarila san mnogih žena. Posao i biznis koji podrazumeva putovanja na egzotične destinacije, usamljene plaže i na daleke do sada nekima nezamislive destinacije. Ukoliko želite da odete do Zanzibara, a nekoliko dana kasnije uživate u maslinama i feti u Grčkoj, Ana Petrović je ta koja može da vam ispuni ovaj san. Oduvek zaljubljena u putovanja, Ana je pokrenula svoju turističku agenciju koja vam nudi specifična personalizovana putovanja.

Kako je biti žena preduzetnik u “muškom svetu”?

Biti preduzetnik nije lako, neovisno od toga da li ste žena ili muškarac. Potrebno je uložiti ne samo novac, već i veliki deo svog vremena, biti maksimalo posvećen, izboriti se za svoje parče tržišnog kolača među velikim igračima, ali i odolevati i mnogim drugim izazovima i ostati fokusiran u svojoj zamisli.

U našem društvu i dalje su poprilično dominantna uverenja da se muškarci lakše nose sa svim tim izazovima i da takva poslovna ambicija jednoj ženi, pored svih drugih stvari u životu a koje su joj nametnute kao poželjne društvene uloge, nije potrebna. Ali sa druge strane mnogobrojne ženske poslovne inicijative pokazuju da za nas i te kako ima mesta u tom svetu tradicionalno rezervisanom za muškarce, i da smo dokazale da nam ne pripada uloga slabijeg pola, te da jednako kvalitetno, svojim radom, snalažljivošću i kreativnošću možemo da se izborimo za svoje ideje i iste pretočimo u uspešne biznis modele. U društvu prijateljica koje takođe imaju uspešne biznise, znamo vrlo često da se našalimo na račun stiha iz popularne pesme “Žena, majka, preduzetnica!”.

Opet, moram da naglasim da nekada olako prihvatimo i usvojimo motivaciju koja kaže da je sve moguće. Za održiv uspeh je zaista potrebno puno rada, odricanja i vere, i zato veoma cenim sve one koji se upuste u avanturu pokretanja sopstvenog posla, bilo da dolazi od strane žene, bilo muškarca.

Zašto ste izabrali turizam za građenje svog ličnog biznisa?

Svako od nas ima tek nekoliko stvari koje mu se prožimaju kroz ceo život. Moja veza sa putovanjima je nekako uvek bila jedna od njih. Još kao jako mlada sam krenula da putujem sa sestrom i drugaricama i sav svoj džeparac, a kasnije i sopstvenu zaradu, trošila sam na ista. Međutim, nisam baš od starta imala iskristalisanu ideju o tome da putovanja mogu postati i moje profesionalno opredeljenje, sve do prvih dana studentske prakse u Urbanističkom zavodu Beograda. Nisam se pronašla u tome za šta sam se školovala i nekako sam u startu bila iskrena prema sebi da to nije moj poslovni pravac.

Trenutak koji se ispostavio kao ključan za moj ulazak u preduzetničke vode bio je odlazak na Berlinski sajam turizma, koji predstavlja jedan od najznačajnih turističkih manifestacija. Upravo na tom mestu, gde su se nalazile sve zemlje sveta odlučila sam da pokrenem svoju turističku agenciju koja će se baviti isključivo individualnim putovanjima, i danas sa ponosom mogu da kažem da sam kreirala svoj pravi, mali „preduzetnički raj“.

Ana Petrović

Foto: Latif Adrović

Da li vam je u građenju karijere pomoglo ili odmoglo to što ste žena?

Uglavnom mi je pomagalo. Možda najviše zbog toga što je generalno malo žena kod nas započinje svoje biznise, pa sam lakše dolazila do podrške od strane organizacija koje imaju za cilj podsticanje ženskog preduzetništva u Srbiji. Mada naravno dešavalo se i da ponekad osetim skepticizam zbog toga što sam žena, a koji ubrzo bude razbijen nakon što se ljudi uvere da sam u svom poslu maksimalno profesionalna, predana i da se trudim da mi nijedan detalj ne promakne.

Ono na šta sam posebno ponosna jeste činjenica da partneri i saradnici u meni na prvom mestu prepoznaju poverenje, što je za ovako specifičnu granu turizma izuzetno važno, jer nije to pitanje samo finansijskih sredstava koja neko ulaže u putovanja, već i oslonca da možete nekome dati najbolji savet za njegova nova iskustva i uspomene koje će nositi kroz život.

Šta znači personalizovano putovanje i koje su njegove prednosti?

Personalizovana putovanja nude fantastičnu fleksibilnost koja se pre svega ogleda u vidu odabira termina putovanja, zatim u dužini boravka, odabiru hotela, kao i vrlo konkurentnoj ceni. Klijent kod nas u “Travel Boutique” ima svu slobodu da izabere svoju meru iskustva koje nastoji doživeti, a mi smo tu da obezbedimo da taj doživljaj bude maksimalan, ali i više od toga.

 Koliku je ulogu vaša ljubav prema putovanjima imala u građenje vaše firme?

Iz svega navedenog može se zaključiti – presudnu. Ipak, ljubav prema poslu je u svojoj osnovi zapravo ista kao i svaka druga vrsta ljubavi. Da bi trajala potrebno je negovati strast koju nosi, biti joj predan, ali ne i zavistan od nje, a pre svega truditi se da uvek budete jasni i iskreni u komunikaciji, bilo da se ona odvija sa vašim direktnim saradnikom u timu, bilo ka klijentu kome treba da pomognete da odabere najbolje za sebe.

Dokumentacija za otvaranje porodiljskog bolovanja

$
0
0

Porodiljsko bolovanje na osnovu nalaza nadležnog ginekologa treba da se otvori najkasnije 28 dana pre termina za porođaj, jer porodilja ne sme po odredbi Zakona o radu da radi duže od tog perioda.

– Međutim, porodiljsko bolovanje regularno možete da otvorite i 45 dana pre termina porođaja, ali to znači da ćete kasnije biti kraće sa svojom bebom, jer od datuma otvaranja porodiljskog do povratka na posao ne sme da prođe više od 365 dana – kaže advokat i medijator Jasmina D. Đokić.

Za otvaranje porodiljskog bolovanja neophodna su sledeća dokumenta
• izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad – doznaka koju izdaje ginekolog
• fotokopija izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu ( ovo se odnosi na trudnice koje su već radjale)
• fotokopija overene zdravstvene knjižice
• fotokopija obrasca M2 (prijava osiguranja) koja se nalazi kod poslodavca
• rešenje poslodavca o pravu na porodiljsko odsustvo, pravu na odsustvo sa rada radi nege deteta, odnosno o pravu sa odsustva sa rada radi posebne nege deteta

– Dokumentaciju treba da odnesete u svoje preduzeće, a osoba zadužena za administrativne poslove će obaviti ostatak posla oko otvaranja porodiljskog bolovanja – objašnjava advokat.

Ukoliko ste samozaposleni ili ste preduzetnica potrebno je da svom knjigovođi dostavite sledeća dokumenta:

• izveštaj o privremenoj sprečenosti za rad – doznaka koju izdaje ginekolog
• fotokopiju izvoda iz matične knjige rođenih za svu decu
• fotokopiju overene zdravstvene knjižice
• potvrdu Fonda PIO samostalnih delatnosti od kada ste uplaćivali doprinose za penzijsko i invalidsko osiguranje
• potvrdu Fonda PIO samostalnih delatnosti o mesečnoj osnovici na koju ste uplaćivali doprinose za obavezno penzijsko i invalidsko osiguranje, za mesec koji prethodi mesecu u kojem je počelo korištenje odsustva i po isteku godine, u roku od tri meseca o konačnoj osnovici
• rešenje o privremenom zatvaranju radnje ili privremenom poveravanju obavljanja delatnosti drugom licu
• ličnu izjavu da u vreme trajanja odsustva nećte obavljati istu ili drugu delatnost
• fotokopiju lične karte
• fotokopiju kartice žiro-računa ili tekućeg računa

Ukoliko ste tek zatrudneli, vi imate pravo i na trudničko bolovanje. Kako se ono otvara pogledajte OVDE.

Ovaj tekst nastao je kao podrška svim trudnicama. Udruženje žena “Naša Aska” zajedno sa pevačicom Milicom Nikolić Lavom učestvuje u kampanji za trudnice i bebe, kako bismo podigli svest o pravima trudnica i budućih mama.

Njena nova pesma “Sada me ljubi” ima za cilj podršku trudnicama i svim budućim mamama kroz pravilno i dostupno informisanje. To je jedna u nizu aktivnosti koje Udruženje žena “Naša Aska” organizuje kako bi podiglo svest u društvu o trudnicama i budućim mamama. Stručne savete za trudnice daju nam ginekolog Mima Fazlagić i advokat Jasmina Djokić.

HIGIJENA GLASA: Četiri saveta kako da zvučite bolje i uverljivije

$
0
0

Kako bi bilo kad bismo se bar u izvesnoj meri na taj način ophodili i prema svom glasu? Odgovor je jasan – zvučali bismo bolje, bili bismo samouvereniji i izražajniji, poboljšali bismo opšti utisak koji ostavljamo na druge.

Statistika kaže da u jednom danu žena prosečno izgovori 20.000 reči, a muškarac 7.000. Svakog dana glas koristimo u različitim prilikama – dok komuniciramo, telefoniramo, pričamo vic, dok se svađamo, iznosimo stavove, ideje, planove, dok se udvaramo, dok zavodimo, navijamo, dozivamo, vičemo, šapućemo… Prema istraživanjima, trećini ljudi glas predstavlja osnovno sredstvo za rad.

Od svih govornih konstanti, uključujući glasnost, dinamiku, intonaciju, intezitet, jedino je boja glasa nepromenljiva. Međutim, naš glas ne zvuči isto u odnosu na to koliko smo glasni. Poznata voditeljka Lea Kiš, na primer, mnoge iritira svojom bojom glasa. Oni koji je poznaju kažu da privatno ima vrlo prijatnu boju glasa. Kako je to moguće? Razlog leži u tome što je ona u svojim emisijama suviše glasna iako je ozvučena. Od tog naprezanja, karakteristike njenog glasa poprimaju visoke tonove i to onda zvuči piskutavo i nije prijatno za slušanje.

Svi profesionalni govornici – učitelji, nastavnici, predavači, glumci, političari, turistički vodiči, pevači, motivacioni govornici – zavise od kvaliteta svog glasa. Ukoliko dođe do poremećaja glasa, smatraće se da ne rade odgovorno i primereno.

Ključno pitanje jeste – poznajemo li svoj glas i bavimo li se njime? Šta činimo da bismo zvučali bolje? Da li smo ikad potražili neki recept za kvalitetan i zvučan, privlačan glas?  Ako je već dokazano da naš uspeh zavisi od toga kakav nam je glas i kako ga koristimo, zašto se onda njime ne bavimo u dovoljnoj meri?

Govor, beseda, retorika, sastanak, posao

Foto: Profimedia

Na koji način bi trebalo održavati higijenu glasa?

1. Upoznajte svoj glas. Snimite svoj telefonski razgovor ili poslovnu prezentaciju (samo audio). Poslušajte snimljeno. Kako vam zvuči? Uočite šta je delovalo dobro, a šta nije. Kako je zvučalo ono što ste rekli dublje, kako oni tiši delovi, a kako oni brži i glasniji. Osetite kako boja vašeg glasa varira u zavisnosti od toga kakva vam je intonacija. Da li zvučite dosadno i monotono, da li se razume sve što kažete, ima li mnogo suvišnih poštapalica…

2. Ovladajte tehnikama pravilnog disanja. Usled pogrešno formirane govorne navike i ubrzanog tempa kojim živimo, većina ljudi diše pogrešno. To dalje uslovljava da naš glas ne može da zvuči onako kako bismo želeli, jer je u osnovi glasovne emisije zapravo ispravno, takozvano kost-abdominalno disanje. Redovno vežbanje pravilnog disanja povećaće kapacitet vaših pluća, olakšaće vam komunikaciju i učiniće da kvalitet vašeg glasa dostigne maksimalni nivo.

3. Pokrenite glasovni aparat. Postoje razne vežbe za takozvanu gimnastiku glasovnog aparata. Na primer, možete pokušati sledeće: uzmite bilo koji članak iz novina i pročitajte ga tako što ćete samo otvarati usta kao da sagovornik na osnovu pokreta vaših usana treba da odgonetne o čemu je reč. To će razdrmati vašu lenju vilicu i bolje će se razumeti sve što budeti pričali. Ukoliko vas ljudi često opominju da niste dovoljno razgovetni, ponovite ovu vežbu svaki dan mesec dana zaredom. Rezultati će biti i te kako vidljivi!

4. I konačno – čuvajte svoj glas. Ako je u prirodi vašeg posla da mnogo govorite, odmarajte glas, napravite pauzu i ćutite nekoliko sati. Uvrstite u svoju ishranu sve ono što provereno poboljšava kvalitet vašeg glasa – med, jabuke, đumbir i dr.

Krava koja pase
Vežba za pokretanje glasovnog aparata koja će učiniti da postanete razgovetniji istovremeno će vas i zabaviti. Spustite vilicu prema dole kao kad vam lekar pregleda grlo. Kružnim pokretima vilice oponašajte kravu koja pase. Napravite deset krugova u jednom smeru a zatim novih deset krugova u suprotnom smeru.

Na kursu dikcije pri Institutu Main Point skoro polovina polaznika prvi put čuje zvučni zapis svog glasa. Mnogi se iznenade, neki se uplaše, a većina se razočara. Upoznajte svoj glas! Kad ga zavolite, postaće vaše moćno oružje u komuniciranju bilo koje vrste.

Svi ste čuli za “žirafa”žene, ali samo nekolicina zna pravu istinu o njihovom vratu

$
0
0

Svi su čuli ili barem videli žene koje su okićene ovakvim ogrlicama. Ipak, tek nekolicina njih zna pravu istinu o njihovom vratu. Zapravo, nošenjem ovakvog nakita, ne produži se bukvalno vrat, ali se postepeno, kako se sa godinama dodaju mesingani prstenovi, izdeformiše ključna kost i grudi.

Žena Žirafa

Foto: Profimedia

Devojčice i žene ukrašavaju svoju figuru na ovaj način kako bi čuvale plemensku tradiciju “dugih vratova”. Po njihovom verovanju, to predstavlja simbol uzvišene lepote. Prvi prsten stavlja se devojčicama oko pete godine i postepeno se svake godine dodaju po dva prstena. Do desete godine težina ovih prstenova dostigne kilogram, a sa godinama žene oko vrata nose i po nekoliko kilograma mesinganih prstenova.

Upoznajte svoja prava: Koje poslove po zakonu sme da obavlja trudnica, a koje ne?

$
0
0

Za početak smo pitali Jasminu, koja su prava trudnica kada je u pitanju isplata od strane firme?

– Pravo na naknadu zarade za vreme porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta i odsustva sa rada radi posebne nege deteta, ostvaruju majke zaposlene kod poslodavca, odnosno majke koje obavljaju samostalnu delatnost – kaže Jasmina.

Zahtev se podnosi opštinskoj – gradskoj službi dečje zaštite prema sedištu poslodavca.

– Naknada zarade iznosi 100 odsto osnovne zarade zaposlenog za mesec koji prethodi mesecu u kome otpočinje korišćenje odsustva uvećane po osnovu vremena provedenog na radu za svaku punu godinu rada ostvarenu u radnom odnosu u skladu sa zakonom.  Najviše do pet prosečnih mesečnih zarada u Republici, za svu decu, bez obzira da li se radi o periodu porodiljskog odsustva, odsustva sa rada radi nege deteta ili odsustva sa rada radi posebne nege deteta, a nevezano za red rođenja deteta, uz uslov da je podnosilac zahteva neposredno pre korišćenja ovog prava bio više od šest meseci u neprekidnom radnom odnosu, odnosno obavljao samostalnu delatnost – objašnjava Jasmina.

Jasmina D. Đokić

Jasmina Đokić, Foto: Vladimir Tatarević

Dešavalo se i da trudnice poslodavci uslovljavaju na bilo koji način. Koja su tada njena prava? Članovima 89. i 90. Zakona o radu, zakonodavac je zaštitio trudnu ženu kao i majke, tako što je propisao:

Član 89. – Zaposlena žena za vreme trudnoće ne može da radi na poslovima koji su, po nalazu nadležnog zdravstvenog organa, štetni za njeno zdravlje i zdravlje deteta, a naročito na poslovima koji zahtevaju podizanje tereta ili na kojima postoji štetno zračenje ili izloženost ekstremnim temperaturama i vibracijama. Poslodavac je dužan da zaposlenoj obezbedi obavljanje drugih odgovarajućih poslova, a ako takvih poslova nema, da je uputi na plaćeno odsustvo.

Član 90. – Zaposlena za vreme trudnoće i zaposlena koja doji dete ne može da radi prekovremeno i noću, ako bi takav rad bio štetan za njeno zdravlje i zdravlje deteta, na osnovu nalaza nadležnog zdravstvenog organa.

– Zaposlena za vreme trudnoće ima pravo na plaćeno odsustvo sa rada u toku dana radi obavljanja zdravstvenih pregleda u vezi sa trudnoćom, određenih od strane izabranog lekara u skladu sa zakonom, o čemu je dužna da blagovremeno obavesti poslodavca. I na kraju zaposlena može prijaviti poslodavca inspekciji rada u svom mestu rada, ukoliko su njena prava ugrožena – zaključuje Jasmina.

Ovaj tekst nastao je kao podrška svim trudnicama. Udruženje žena “Naša Aska” zajedno sa pevačicom Milicom Nikolić Lavom učestvuje u kampanji za trudnice i bebe, kako bismo podigli svest o pravima trudnica i budućih mama.

Njena nova pesma “Sada me ljubi” ima za cilj podršku trudnicama i svim budućim mamama kroz pravilno i dostupno informisanje. To je jedna u nizu aktivnosti koje Udruženje žena “Naša Aska” organizuje kako bi podiglo svest u društvu o trudnicama i budućim mamama. Stručne savete za trudnice daju nam ginekolog Mima Fazlagić i advokat Jasmina Djokić.

Od psihičkog i fizičkog zlostavljanja u detinjstvu do iskreno srećne žene, Željku je vodila srećna duša

$
0
0

Ovim zastrašujućim rečima počinje svoju životnu priču za “aska.rs”, Željka Horvatić koja je rodom iz Zagreba, ali pošto danas živi u Dubaiju zovu je i Anđelika, jer kako kaže, stranci ne mogu da izgovore njeno pravo ime.

Uvek nasmejanu i neverovatno harizmatičnu Željku sam upoznala na ostrvu Pašman u Hrvatskoj. Ona je jedan od predavača u okviru Harmoni programa. Kada sam je videla vedru i veselu kako zrači pozitivnom energijom pomislila sam da je najsrećnija osoba na svetu, a onda mi je ispričala svoju životnu priču. Pročitajte je i vi do kraja, zvuči neverovatno, ali je 100 odsto tačna i iskrena.

– Posle smrti oca, moja majka zbog siromaštva nije imala uslova da odgaja svu svoju decu, a bilo nas je mnogo. Mene su prvo smestili u dom za nezbrinutu decu u Zagrebu. Pošto niko nije mogao da me usvoji, jer mi je majka bila živa, uzela me je hraniteljska porodica- priča Željka koja je imala dve i po godine kada su, kako ona kaže, za nju počeli veliki životni problemi.

Agonija je trajala do njene 20 godine.

– Nakon dolaska u tu porodicu počinje jako mučan period za mene. Nije bilo prisnosti. Fizički i psihički su me zlostavljali. Nije bilo ničega što je meni kao devojčici bilo potrebno. Prisutan je bio samo strah da će me vratiti u sirotište ako ne budem dovoljno dobra. Znate kako je, dođete u porodicu gde nisu vaši roditelji i onda ste pod konstantnom pretnjom – nastavlja Željka da priča i vrlo jasno ističe kako bi danas volela da se bori za bolji status dece u hraniteljskim porodicama.

Željka Horvatić

Foto: Fejsbuk

Kako kaže, to su ljudi koji decu uglavnom uzmaju zbog novca i ne vode računa o njima. Iako je u istoj hraniteljskoj porodici bila i njena sestra, a u trećem razredu osnovne škole je upoznala i polubrata, Željka kaže da u tom periodu nije mogla da uspostavi blizak odnos ni sa kim. Kaže da je bila stidljiva, odbačena od drugih jer nije imala mamu i tatu. Reči “mama” i “tata” nije izgovarala, samo ih je pisala, u svakom školskom sastavu.

– Moja mama je na početku dolazila u hraniteljsku porodicu da me obilazi, i nije dozvoljavala da ljude koji me čuvaju zovem mama i tata. Zvala sam ih teta i stric – iskrena je Željka koja danas i ne želi da se priseća svoje majke, jer kako kaže, to je podseća na mrak, a ona je iz mraka izašla.

U tinejdžerskom dobu su joj, kako kaže, najviše pomagale knjige da pobegne iz surove realnosti. Mnogo je čitala i ulazila u život svakog junaka, po njenim rečima, to ju je spasilo. Onda je krenula u srednju školu, koja joj je donela novu sredinu, novo društvo. Niko ništa o njoj nije znao i to joj je donelo spas, bar na kratko.

– Uvek sam imala nade i inspiracije. U srednjoj školi sam bila vesela, bila sam glavni zabavljač – radosno kaže Željka.

Međutim, onda u njen život opet ulazi osoba koja počinje da je zlostavlja.

– Ja se ključnih momenata ne sećam, sećam se samo tog da kada sam sa 19 godina pobegla i skupila hrabrost da se požalim. Bilo mi je zaprećeno da odem iz hraniteljske porodice. Ja sam u to vreme imala moju prvu vezu koja je bila nešto najgore što mlada devojka može da ima. To je bilo fizičko i mentalno zlostavljanje i manipulacija, čak je bilo i silovanja unutar veze. Neverovatno je da sam ja iz jednog problema u kući pohrlila u još veći poblem kod tog muškarca koji je bio 16 godina stariji od mene. On se borio i sa alkoholizmom i bio je jako, jako agresivan. Međutim, ja nisam mogla bez njega. Meni je “kliknulo” tek posle godinu i po dana odlazaka i vraćanja, ljubavi, mržnje i straha. “Klik” se desio na dan kada sam bila pretučena. Mlada studentkinja prava je išla na tramvaj s modricama, bilo me je sramota. Došla sam kući i na jedan kamenčić sam napisala datum i “nikad više”. To je bilo to – ponosno priča Željka koja priznaje da do ovog leta nije imala hrabrosti da ispriča kroz šta je sve u životu prošla.

Željka Horvatić

Foto: Aska.rs

Sada, sa svojih 37 godina, kada strahova i stida više nema, može glasno da priča jer, kako kaže, svi treba da budemo otvoreni da bismo svojim iskustvom pomogli drugima. Tajne, strah i stid nas ubijaju u ovom životu. Kako Željka tvrdi, ne možemo da promenimo ono što se desilo, ali možemo da promenimo pogled na te događaje i način na koji gledamo u budućnost.

– Moja duša je srećna duša, uvek traži neko svetlo i radost. Ima snagu da prođe kroz sve nedaće. Ja sam blagoslovena u ovoj duši, to je sve što mogu da kažem – sada sa osmehom na licu govori Željka koja je posle oslobađanja od svih koji su joj nanosili zlo u životu, pored prava studirala i fitnes i nutricionizam.

Život ju je odveo u London gde je živela pet godina. Otišla je da uči jezik, ali je u međuvremenu shvatila da želi i i kao učitelj da pomaže ljudima pa je i za to završila školu.

– Dosta sam se od 18te godine mučila sa kilogramima. Kroz fitnes i nutricionizam sam počela da se otvaram ka ljudima. Dobro su me razumeli jer sam im pričala svoju ličnu priču kako sam od buce došla do dobre forme i postala fit. Tako sam krenula u obučavanje. Shvatila sam da osećam ljudsku bol i traume i da imam sposobnost da ih usmerim tako da im pomognem – kaže Željka koja je posle biznis i korporativnog trenera postali i NLP trener.

Željka Horvatić

Foto: Aska.rs

Posle završene hipnoterapije ušla je u “Proces celosti” kojim se danas bavi i pomoću kog pomaže ljudima.

– Kod mene dolaze razni ljudi, ali klijenti koji ostvare sa mnom “klik” su oni koji zaista žele da im je dobro. Žrtve ne ostaju dugo, jer one po pravilu ne žele da reše problem, već samo žele da govore o problemu i na taj način da dobiju pažnju i ljubav. Ja seanse radim samo ako osetim težinu i dubinu. Ljudi koji dolaze kod mene po pravilu znaju da imaju bol, teskobu ili patnju. Često je neko s polja jak, a ustvari prolazi kroz agoniju. Ja radim na tome da otvorim ljude, da ih rešim stida i straha, jer svi treba da stremimo ka sreći, radosti i ljubavi. Radim i onlajn seanse i radionice. Ljudi mogu da me pronađu preko sajta www.angelicahorvatic.com. Broj tretmana je individualan. Seansa traje od 45 minuta do 2 i po sata. Ja sam sa ljudima na seansi dok se ona i kroz priču ne završi – zaključuje Željka Horvatić koja je i sama uz pomoć svih ovih vidova alternativne medicine uspela da se oslobodi negativnih emocija iz prošlosti.

Danas živi i radi kao srećna žena u Dubaiju i čeka objavljivanje knjige i filma koji će opisati sve kroz šta je prošla.

Dok radite za druge, radite na sebi: Evo zašto je dobro volontirati

$
0
0

Ukoliko želite da slobodno vreme provedete na kvalitetan način i upoznate mnogo novih, zanimljivih i drugačijih ljudi onda je volontiranje prava stvar za vas. Iako mnogi ljudi misle da je volontiranje gubljenje vremena jer ne donosi nikakvu zaradu, takav stav je donekle pogrešan.

– Volonteri dobrovoljno i besplatno  rade u korist drugih ili za opšte dobro. Iako na prvi pogled ne zvuči primamljivo, istina je da mladi ljudi svoja prva radna iskustva stiču najčešće baš kroz volonterski rad. Volontiranje nema veze s godinama, ali obično se počinje još tokom školovanja. Uglavnom je to tokom raspusta ili između dva ispitna roka, jer tada ljudi imaju najviše slobodnog vremena. Ono što je kod volontiranja sjajno je što ne mora da postoji predznanje, ne treba nikakvo iskustvo ili preporuke. Sve što je potrebno je dobra volja- kažu iz Gradskog centra za volontere u Beogradu.

Ukoliko se još uvek pitate koja je uopšte karijera za vas i čime želite da se bavite, onda je volontiranje sjajan test za vas. Možete isprobati sasvim različita zanimanja koja vas interesuju i pronaći pravi posao i put.

– Ljudima ovde smeta  što je to besplatan rad. Jeste, ali samo vi birate šta i koliko ćete raditi. To je sjajan način da saznate da li je određeni posao zaista za vas ili nije i baš u tome i leži čar volontiranja. Radeći za druge, vi u stvari radite na sebi i za sebe- objašnjavaju  iz Gradskog centra za volontere u Beogradu.

 


Pop diva koja je proživela život vredan filmskog platna, gubi bitku sa teškom bolešću

$
0
0

Njeno pravo ime je Šerlin Sarkisjan. Još kako tinejdžerku primetili su je lovci na talente zbog njene čudne lepote. Otac joj je bio jermensko američkog – porekla, a majka indijasnko- irskog, što je odredilo njen jedinstven izgled.  Uz majčinu pomoć, koja je bila glumica i model, sa 16 godina odlazi u Los Anđeles i upisuje časove glume. To joj je verovatno bila najveća prekretnica u životu jer je tada bila primećena u Holivudu.

Šer

Foto: Profimeidia

Prvi muž joj je bio Soni Bono, veliki producent i pevač koji joj je pomogao da izgradi karijeru. Sa njim je nastao jedan od najvećih hitova “I Got You Babe”  koji se i dan danas nalazi na listama najlepših ljubavnih dueta.

Iako je njena karijera napredovala, privatan život nije bio onakav kako je zamišljala. On je bio ženskaroš, gladan slave, novca i života koji njoj nije prijao. Dobili su čerku Čestiti, nakon čega ga je Šer ostavila.

Šer

Foto: Profimedia

Sa drugim mužem Gregom Almanom, dobila je sina Elaju Blu Almana. Ni ovaj brak nije dugo trajao jer je Greg bio zavisnik od heroina. Iako je brak okončan, Šer će se sa istim problem boriti godinama kasnije, jer će i njena deca postati zavisnici.

Šer se od početka svoje karijere smatrala gej ikonom. Decenijama su je transvestiti imitirali širom sveta i  smatrali da je ona neka vrsta njihove “zaštitinice.” Dance muzika koju je stvarala, ritam koji je nosila kao i sloboda koju je predstavljala su pored društvenog aktivizma kada je gej zajednca u pitanju razlozi koji su doprineli da postaje LGBT ikona.

Šer

Foto: Profimedia

Ovaj njen položaj u društvu je stavljen na test kada je njena ćerka Čestiti promenila pol i postala Čez. Iako je bila u šoku, prihvatila je odluku svoje ćerke.

Iako je imala buran privatni život, to se nikada nije videlo na licu popularne Šer. Uvek nasmejana, sa velikom dozom pozitivne energije, postavila je visoke standarde u svetu šou biznisa.

Ipak, Šer u poslednjih nekooliko godina polako gubi bitku jer  joj je dijagnostifikovan Epštajn-Bar virus, koji uzrokuje otkazivanje organa, pa čak i tumor. Zdravlje joj sve sve više pogoršava, a da situacija bude još bolnija, porodica nije uz nju ni sada, niti joj pruža bilo kakav vid podrške, dok se bori sa ovom bolešću.

Šer

Foto: Profimedia

Strani mediji stalno prenose njeno stanje, a veliki broj fanova se oglašava na društvenim mrežama, ne bi li uputili reči podrške ovoj velikoj zvezdi.

Šer je za sve ove godine dokazala koliki je borac i sigurni smo da ćemo je još gledati na svetskoj muzičkoj sceni.

Njeno trajanje i opstajanje možda je najbolje objasnio američki komičar i gej imitator Džimi Džejms kada je rekao: “Posle nuklearnog pogubljenja ostaće samo bubašvabe i Šer.”

Predrasude ili istina: Da li su žene zaista loši vozači?

$
0
0

Voditeljke i novinarke našeg portala Vladana Jokić i Marta Buzurović ugostile su instruktora vožnje Dragana Milovanović iz auto škole Talije.

On je objasnio koliko su žene pažljive tokom vožnje i da li ima razlike u polovima kada je vožnja u pitanju. Kako on naglašava, razlika je ta što muškarac čim položi konstantno vozi i vežba, dok žena, ukoliko nema dovoljno prakse nailazi na probleme.

U čemu su sve žene dobre tokom vožnje pogledajte u emisiji Aska na Telegrafu.

Znate li kakve signale šalje vaš govor tela: Pogledajte video i naučite

$
0
0

Mnogo puta ste se pitali kako delujete drugim ljudima u toku svog govora. Ako imate važan razgovor za posao ili neku drugu situaciju u kojoj treba da delujete sasvim samouvereno, važno vam je kako ćete se predstaviti sagovorniku.

Brojna naučna istraživanja dokazala su da prilikom izlaganja (držanja prezentacije, predavanja, sastanka i sl) na utisak publike najviše utiče – govor vašeg tela.

U prezentaciji koja sledi saznaćete na koje sve načine bi trebalo da ovladate tehnikama neverbalne komunikacije kako biste predstavili svoje ideje i stavove na što uverljiviji način.

Ivana Rašić za “Asku”: Sajsi MC oživljava kada se popnem na binu

$
0
0

Ukoliko do sada niste čuli za Ivanu Rašić, onda sigurno znate za njen alter ego koji nastaje kada se popne na binu. Devojka sa stavom, može se reći pomalo oštrim, uporna, nametljiva, pomalo bahata i pre svega neverovatno talentovana. Ona se ne plaši da jasno i glasno kaže svoje mišljenje, tačnije da ga odrepuje. Ivana Rašić je u stvari naša čuvena rep diva: Sajsi MC.

Kako si počela da se baviš repom?

Uvek kažem da je to počelo slučajno. Nikada nisam imala preteranu želju da se bavim muzikom, ali je pisanje tekstova ono što me je oduvek fasciniralo. Počela sam time da se bavim bez neke posebne namere kada su me životne okolnosti dovele do toga. Kada sam shvatila da mogu da pišem i koliko to u stvari želim probudila se ta strast koja je u meni i danas jednako jaka kao na samom početku.

Sajsi

Foto: Alek Živković

Kako je izgledao taj početak karijere?

Prvih par godina su služile za razvijanje mog dela i talenta. Sada mogu da kažem da ništa od toga što sam na početku napisala nije bilo preterano sjajno, iako sam tada posle prvog teksta mislila da je odlično. Na nastupima nisam imala svoju matricu ali sam imala jaku želju da se pojavim na bini i bila sam strašno uporna. Ne znam odakle mi tada stav da sam ja najbolja od svih. Tako sam ja počela da repujem na bini bez vežbanja kod kuće. Tada je sve bilo malo drugačije, pa sam morala konstantno da budem deo „scene“ i svako veče sam provodila u gradu u potrazi za još nekom binom na kojoj mogu da se pojavim.

U dosta tvojih pesama je vokal tvoja sestra Tijana. Odakle se rodila ta ideja?

Nije to bilo svesno, već je jednostavno ona moja sestra i muzičar je. Tijana dosta utiče na moje pesme sa te neke muzičke strane jer ja ne znam neka pravila i uglavnom ih ne poštujem. Usmerava me u tom smislu i njena uloga je mnogo veća nego što se misli. Ona to radi iz senke, ali je dosta zaslužna za kvalitet pesama koje stvaramo.

Sajsi

Foto: Alek Živković

Da li Ivana postaje Sajsi samo kada se popne na binu? Razdvajaš li tvoje svakodnevno i scensko JA?

Ranije me je vređalo kada mi ljudi kažu da to nije ista osoba i trebalo mi je dosta vremena da shvatim da sam ja u toku ovih godina stvorila alter ego. Sajsi oživljava na bini ili na bilo kojim javnim nastupima. Sjedinjene smo ali ne toliko koliko sam pre mislila.

Da li su nekad kolege neprijateljski nastrojene kada je u pitanju žena reper?

Neprijateljsko je možda suviše jaka reč, ali možemo da kažemo nepoverljivo. Tako je bilo u početku moje karijere ali je i sada. Nevezano samo za mene već i za druge koje dolaze posle mene. Bez obzira na to, ja sam verovala da mogu i iz toga je verovatno i nastao stav da sam najbolja od svih koji sam na početku spomenula.

Sećam se da sam 2003. godine svoj tekst pokazala drugarima reperima i rekla da ga je napisao muškarac. Taj tekst im se svideo, a tekstovi koje su znali da sam ja pisala ih nisu oduševili. Tako sam ja shvatila da moram da se borim i postala ta „diva“ koja je najbolja u tome što radi.

Da li su tvoje pesme sarkastične ili nisu?

Ljudi prIpisuju sarkazam nekim mojih pesama u kojima to uopšte nije slučaj. Nikada  ja nisam vređala pevačice ili bilo šta slično. Inspiracije za tekstove pronalazim u svemu što se nalazi oko mene i uglavnom je to neki pogled na današnje okruženje. Neke pesme jesu sarkastične, neke nisu. Likove iz svojih tekstova kao što je na primer Tifani sam pažljivo kreirala u svojoj glavi, prvo sam imala kosti pa sam dodavala meso i tako je ona nastala. Publika misli da je „Pokvarenica“ sarkastična pesma, ali nije. To je tekst o onome što nas okružuje, noćni život kao i socijalni momenat.

Kako se osećaš što su neki tvoji stihovi postali deo svakodnevnog izražavanja mnogih devojaka?

To mi strašno i neverovatno imponuje. Možda na taj način tekstopisci, reperi ili reperke dobijaju najveći mogući kompliment. Saznanje da me publika toliko razume i da prosto delimo nešto. Što više ljudi prihvati to što radim, meni je sve bolje i bolje.

Sajsi

Foto: Aleks Živković

Mnogi su te „osudili“ zbog dueta sa Severinom, šta ti misliš o tome?

Prihvatila sam saradnju sa Severinom i to mi je bilo sasvim prirodno. Osuda mnogih je nešto na šta sam ja bila spremna jer je to deo posla. Jednostavno, ja želim da radim što više i stičem nova iskustva. Severina je sjajna osoba i zaista se osećam bogatije zbog rada sa njom. Znala sam da će prvi takt te pesme izazvati šok, ali oni koji su zasita moji fanovi su to prihvatili sasvim ok. Ne mogu da pravim samo muziku koje će se svima svideti, već moram da ekperimentišem i radim na sebi.

Imaš li neki savet za devojke koje žele da se bave repom?

Glavna je upornost. Niko ne može da da uspe preko noći. Mnogi odustaju nakon što im prva pesma ne uspe ili ne prođe dobro, ali to ne sme da se dogodi. Najbitnije je, ukoliko je to nešto što zaista žele,da nikako ne odustaju. Najvažnije je upornost i vera u to što rade.

Postanite organizator događaja koji se pamte: Odlična obuka za event planera

$
0
0

Proces planiranja, organizacije i realizacije jednog događaja (koncerta, konferencije, rođendana, modne revije, svadbe, žurke…) veoma je složen. Iz potrebe da se ništa ne prepusti slučaju, firme sve više unajmljuju organizatore događaja/ event planere.

Za pohađanje event obuke nije vam potrebno nikakvo predznanje iz oblasti organizacije događaja, niti diploma fakulteta. Na event kurs mogu se prijaviti svi koji sebe vide u poslu planiranja i organizacije događaja: zaposleni u firmama, studenti, nezaposleni, osobe koje hoće da se prekvalifikuju za tražene poslove…

Kurs za organizatora događaja je zasnovan na 100% praktičnom radu polaznika na konkretnim primerima. Program je zanimljiv, interaktivan i predstavlja srž onoga što treba da se zna o poslu organizatora događaja.

Naučićete samostalno da isplanirate, uspešno realizujete, iskontrolišete i procenite učinak svakog događaja.

Beneficirana cena za nezaposlena lica i studente iznosi 7900 dinara. Da bi ostvarili pravo na beneficiranu cenu, studenti prilikom rezervacije kursa treba da ponesu indeks, a nezaposlena lica radnu knjižicu ili evidencioni karton.

Kurs je moguće platiti na 2 mesečne rate (jedna u predupisnom roku, a druga na početku kursa) ili na 3 mesečne rate (ako se vrši plaćanje čekovima).

Kurs se odvija u prostorijama “Obuke i kursevi Beograd” u Lominoj ulici br. 48/1.

 

Video zapisima do zvezda: Uz pomoć ovog kursa postanite poznati YouTuber

$
0
0

Na Internetu najviše vremena provodite upravo na YouTube-u, prateći omiljene kanale ili otkrivajući nove?

Za vas postoji novi kurs koji će vam omogućiti da i vi budete jedan od kreatora YouTube sadržaja i uz pomoć svojih klipova povećate svoju popularnost, ali i utičete na Internet zajednicu.

Tokom kursa upoznaćete se sa YouTube okruženjem i naučiti u njemu da se snalazite. Otkrićete šta je sve potrebno vaš video da sadrži kako bi bio kvalitetan, koji su idealni uslovi za snimanje i na koje načine da se obraćate svojoj publici kako biste ih pridobili.

Kurs traje 2 meseca, ukupno 32 školska časa. Održava se u intenzitetu od 2 časa nedeljno po 2 školska časa. Grupe se formiraju od maksimalno 10 polaznika što svakom pojedinačno omogućava lakše i brže usvajanje gradiva i prostor za rešavanje nedoumica.

Kurs vam nudi sledeće:

Samostalno osmišljavate, snimate, editujete, montirate, kreirate i postavljate video sadržaje na YouTube

Koristite copywriting i SEO trikove za bolju vidljivost i višu poziciju u pretragama

Širite interesovanja i istražujete o temama koje vas zanimaju

Komunicirate sa širokim spektrom svojih subscriber-a

Steknete popularnost u Internet zajednici i šire

Stvorite posao iz snova – radeći ono šta volite sebi obezbedite visoka primanja

Septembarski upisni rok je u toku.  Regularna cena kursa za YouTuber-a je 20.000 dinara mesečno. Međutim, ukoliko budete brzi možete značajno uštedeti. Svoju prijavu podnesite do 29.08.2016. i kurs pohađajte za samo 8.000 dinara mesečno.

Nastava se odvija u prostorijama škole “Obuke i kursevi” u ulici Lomina 48.

Omiljena i u petoj deceniji: Ona je večita devojčica i miljenica publike

$
0
0

Kameron Dijaz danas slavi 44. rođendan!

Kameron Dijaz

Foto: Profimedia

Ova plavokosa lepotica sa prodorno plavim očima, ubrzo nakon prvog pojavljivanja na filskom platnu, postala je prava miljenica publike.

Iako je imala uspešnu karijeru kao model, Kameron se prvi put pojavljuje u filmu “Maska” sa Džim Kerijem i odmah osvala srca svojoj prirodnom lepotom i sponatnošću. Nakon toga dobija sporednu ulogu u filmu “Venčanje mog najboljeg druga” u kome glumi pored Džulije Roberts.

Kameron Dijaz

Foto: Profimedia

Ova lepotica, spada u red glumica koje je govore mnogo o svom ljubavnom i privatnom životu. Bila je u vezama sa mnogo poznatim holivudskim zvezda koje su uglavnnomb ile kratkog daha. Prva ozbiljnija veza bila je sa glumcem Metom Dilonom koja je treajala pune tri godine, a kasnije sa Džaredom Letom sa kojim je vezala trajala četiri godine.

Ipak, najveću pažnju javnosti privukla je njena veza sa pevačem Džastinom Timberlejkom. Kako je on osam godina mlađi od nje, njih dvoje su stalno bili u žiži medijske pažnje, ali i pored toga su dugo ostali zajedno.

Kameron Dijaz

Foto: Profimedia

Kameron je 2014. godine upoznala svog budućeg muža, pevača grupe “Gud Šarlot” Bendžija Madena.

Poznata je po humanitarnom radu i pomaganju porodicama vojnika koji su izgubili živote u Iraku i Afganistanu.

Kameron je takođe omiljena među svojim kolegama i mnogi od njih vole rad sa njom.

Kameron Dijaz

Foto: Profimedia

Možda je najbolje opisao kolega Ben Stiler koji je radio sa njom na filmu “Svi su ludi za Meri”.

– Ona je kao muško i žensko u jednoj osobi. Beskrajno duhovita, ali sa druge strane neverovatno zgodna i umiljata. Ona je večita devojčica- izjavio je Ben.

 


Konačno unovčite vašu kreativnost! Završite kurs za grafičkog dizajnera

$
0
0

Kurs grafičkog dizajna je izvanredna praktična podrška vašem radnom iskustvu, a pored toga prepoznata je od strane poslodavaca iz zemlje i inostranstva, i omogućava vam veću prohodnost na tržištu rada.

Zbog ključne uloge koju imaju u reklamiranju, informisanju javnosti i obaveštavanju, grafički dizajneri mogu odlično da naplate svoju kreativnost. Lako mogu da dobiju posao u zemlji, ali isto tako i posao u inostranstvu.

Dizajn

Foto: Profimedia

Kako izgleda kurs grafičkog dizajna?

Obuka za posao grafičkog dizajnera se zasniva na 100% praktičnom radu i vežbama. Podeljena je u 2 segmenta: grafika za digitalne medije i grafički dizajn korporativnog identiteta. Osnovu kursa čini analiza praktičnih situacija u kojima će se sutra naći grafički dizajneri, kao i rad u najsavremnijim grafičkim programima Adob Fotošop i Adob Ilustrator. Po završetku osnovnog nivoa učenja, škola  organizuje dodatnu specijalizaciju iz grafičkog dizajna  kroz 1-mesečni napredni nivo obuke.

Nakon završenog kursa grafičkog dizajna bićete kvalifikovani da napravite logotipe, vizitkarte, flajere, brošure, memorandum naslovne strane časopisa, tapete, bilborde, banere, retuširate fotografije.

Moći ćete da radite u izdavaštvu, štampanim medijima, štamparijama, grafičkom studiju, da otvorite svoju agenciju, da radite od kuće ili da konkurišete za poslove u inostranstvu. Mesta za grafičke dizajnere ima u skoro svim granama privrede.

Oktobarski upisni rok je u toku. Puna cena kursa iznosi 22.100 dinara, ali za sve prijave do 05.09.2016. dobijate 60% popusta (8.950 umesto 22.100 dinara).

Za prijavljivanje i dodatne informacije raspitajte se u prostorijama škole “Obuke i kursevi”.

Ukoliko vas više zanima kurs za Ju Tjub zvezdu, pogledajte OVDE .

“Kradem vaše muškarce još od 1928.” Ova baka je prava internet zvezda

$
0
0

Njen nadimak na ovoj društvenoj mreži je Badi Vinki, a ako se na osnovu fotografija može saznati nečiji život, onda ga ona živi punim plućima.

Svakodnevno objavljuje postove u kojima je vesela, razigrana, pomalo specifičnog izgleda, ali omiljena kod internet korisnika.

💕🌙

A photo posted by baddie Winkle (@baddiewinkle) on

Nju prati nešto više od dva miliona ljudi, a toliko je postala poznata u Americi da je često pozvana na mnoge crvene tepihe. Poslednji događaj na kojem je bila, rame uz rame sa poznatim ličnostima, jeste dodela MTV nagrada, kada je crvenim tepihom prošetala u kombinezonu boje kože, posut šljokicama.

2016 @mtv @vmas

A photo posted by baddie Winkle (@baddiewinkle) on

Čak i opisi njenih fotografija mame osmehe na lica, pa je tako jednom napisala: “Kradem vaše muškarce još od 1928. godine”.

DUMP HIM!!!!

A photo posted by baddie Winkle (@baddiewinkle) on

Ova, duhom mlada žena, ima snage i za odlazak na noćne žurke, na plaže, u bilo koji provod. Voli da kombinuje razne drečave boje i da na događaju bude jedna od najprimećenijih, barem kada je stajling u pitanju.

Happy Mothers Day to all my Baddies 🌹

A photo posted by baddie Winkle (@baddiewinkle) on

Instagram is changing starting tomorrow!! Turn on my post notifications if you want to keep up with my posts 🌹

A photo posted by baddie Winkle (@baddiewinkle) on

BONNET BABE BADDIE @papermagazine

A photo posted by baddie Winkle (@baddiewinkle) on

Kuvajte kao pravi šef kuhinje: Savladajte fransuska i italijanska jela kao od šale

$
0
0

Naučite da kuvate brzo i lako uz pomoć kurseva!

Naučite kako se spremaju paste, špagete, meso, morski plodovi, francuska i italijanska jela, isprobajte najlepše sireve i savladajte jela od kojima će mnogima poći voda na usta.

Kursevi traju 3 meseca u večernjim časovima (od 19h) .

Torta, Maslac, Čokolada, Kuvanje , Mešanje

Foto: profimedia

Pored toga tokom trajanja kursa organizovane su i dodatne zajedničke “vannastavne” aktivnosti (odlazak na pijacu, degustacije vina i sireva u enoteci, projekcija filma,  pravljenje turšije, džema od krušaka iz dvorišta škole, pečenje paprika…

Ukupan broj časova je 12 + časovi dodatnih aktivnosti.

Časovi su koncipirani oko odgovarajućih jela kroz čiju pripremu ćete ovladati klasičnim tehnikama kuvanja, saznati sve o namirnicama, tehnikama njihove obrade i čuvanja, kombinovanju i uklapanju ukusa, mirisa i tekstura i sl. Vi ste ti koji hranu pripremate svojim rukama!

Na svakom času će se dodatno teoretski obradjivati i neka od informativnih tema kroz koje ćete ući u svet maslinovog ulja, aperitiva, italijanske espresso kafe, tartufa, aćeto balsamika, konjaka, kajmaka…

U ponudi su kursevi Mediterraneo 1, Mediterraneo 2, Balkan Fusion, Put oko sveta i najnoviji hit škole kuvanja  kurs Hot Summer Mix Vol.

Nastava se odigrava u školi “Il primo”.

 

Aska na Telegrafu: Seksi Srpkinja koja svojom umetnošću osvaja svet

$
0
0

Bojana Kesić je jutros imala još jednog zanimljivog gosta.

“Aska na Telegrafu” ugostila je vizualnu umetnicu, manekenku i dizajnerku Veru Vuksanović.

One su razgovarale o umetnosti kojom Vera osvaja svet, a više pogledajte u videu:

Danas je Svetski dan pismenosti! Obratite pažnju kada pišete ove reči

$
0
0

Danas se na celom svetu obeležava “Dan pismenosti”.

Svakome se desi da u brzini pisanja napravi ponekad gramatičku grešku. Ipak, čest je slučaj da se te greške prihvate kao deo pisanja i na taj način se neispravno pisanje određenih reči stalno prenosi i širi. Mi smo izdvojili nekoliko reči koje se uglavnom pišu pogrešno.

NE PIŠE SE:

Neznam, neželim, nemogu…

PIŠE SE:

Ne znam, ne želim, ne mogu, jer se negacija piše odvojeno od glagola. Izuzetak su reči nisam, neću, nemoj i nemam.

Devojka

Foto: Profimedia

NE PIŠE SE:

Ne verovatno smo se proveli sinoć.

PIŠE SE:

Neverovatno smo se proveli sinoć, jer se negacija odvaja u slučaju glagola, a ne imenica ili prideva.

NE PIŠE SE

Dali idemo ili jeli idemo?

PIŠE SE

Da li idemo ili  je li idemo, jer se rečca li piše uvek odvojeno.

NE PIŠE SE:
Jer si me zvao?
PIŠE SE:

Jel si me zvao? Jer se koristi u potvrdnom smislu, a jel u upitnom. Dakle, treba napisati “JEL dolaziš?” ili “Spremam se JER dolazim”.  Umesto jel, bolje je koristiti da li.

NE PIŠE SE:
Hvališ mi večeras.
PIŠE SE:
Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

Fališ mi večeras. Sinonim reči nedostajati glasi faliti, a ne hvaliti i ovo pravilo nema nikakve veze s time što je ispravno reći hvala, a ne kako često imamo prilike da čujemo – fala.

NE PIŠE SE:

Ideš li samnom?

PIŠE SE:

Ideš li sa mnom? Ovo je možda najčešća greška u pisanju kod mnogih ljudi. Sa mnom, sa njom, sa njim se uvek piše odvojeno.

NE PIŠE SE:

On je naj jači.

PIŠE SE:

On je najjači. Superlativi prideva dobar, jak i slab pišu se sastavljeno – najbolji,  najjači,  najslabiji.

NE PIŠE SE:

Bilo je puno gledaoca.

PIŠE SE:

Bilo je puno gledalaca. Nominativ jednine reči čitaoc, branioc, primaoc glasi čitalac, branilac, primalac, kao što je i genitiv množine  čitalaca, branilaca, primalaca, a ne čitaoca, branioca, primaoca.

NE PIŠE SE:

Foto: Profimedia

Foto: Profimedia

To je dečiji program.

PIŠE SE:

To je dečji program. Slovo “j”  je suvišno u perfektu glagola učiti, raditi, biti… Dakle, ma koliko nekima to bilo teško da prihvate, ne piše se učijo, radijo, bijo, već učio, radio i bio.

NE PIŠE SE:
Sumljam u njega već dugo.

PIŠE SE:

Sumnjam u njega već dugo. U srpskom jeziku ne postoji reč “sumlja”. Ispravni oblici su sumnja i sumnjati.

NE PIŠE SE:

Ona je intiligentna.

PIŠE SE:

Ona je inteligentna. Imenica je “inteligencija”, a ne “intiligencija”.

NE PIŠE SE:

Da li bi ste krenuli?

PIŠE SE:

Da li biste krenuli? Pomoćni glagol biti se često pogrešno piše kada se menja kroz lica, pa tako treba da napišete “Ja bih”, a ne “Ja bi” i “Mi bismo”, a ne “Mi bi”.

 

 

Viewing all 1871 articles
Browse latest View live